Ameryka Południowa

W swoim niezaprzeczalnym i urzekającym kolorycie bliska jest Ameryce Środkowej, choć państwa tu większe i o nieco dłuższej historii pisanej i niepisanej. Mowa tu o kolorycie związanym z wielością kultur i zwyczajów, zatem nie o jakiejkolwiek unifikacji w tych strefach świata. Ameryka Południowa bez wątpienia nadaje się na kolejną krainę magiczną, choć dla podróżnika jest znacznie bardziej wymagająca i surowa.

Mapa kontynentu Ameryki Południowej przyciąga wzrok do wielu miejsc o szczególnym zupełnie charakterze

Mapa kontynentu Ameryki Południowej przyciąga wzrok do wielu miejsc o szczególnym zupełnie charakterze

Mapa kontynentu, tak jak w przypadku Ameryki Północnej przyciąga wzrok do wielu miejsc o szczególnym zupełnie charakterze. Największym obszarowo jest bez wątpienia dorzecze Amazonki czyli Amazonia. Na terytorium z pogranicza:

  • Boliwii,
  • Brazylii,
  • Ekwadoru,
  • Gujany
  • oraz Kolumbii,
  • Peru i Wenezueli

Jej powierzchnia, to około siedmiu milionów kilometrów kwadratowych znajduje się jedna druga wszystkich lasów tropikalnych naszej planety i zdecydowanie najbogatsza w różne gatunki roślin, owadów i zwierząt przestrzeń na Ziemi. Amazońskie lasy tropikalne są znacznie bardziej interesujące od lasów w tropikach Afryki czy Azji. To środowisko nazywane jest biomem, z uwagi na jednorodność klimatyczną i bardzo specyficzną i charakterystyczną szatę roślinną.

Co więcej, trudno dostępne do dziś regiony w dorzeczu Amazonki sprawiły, że do teraz żyje tam około 70 plemion indiańskich, których kontakty z cywilizacją i ingerencją białego człowieka są praktycznie zerowe. Pochopna odkrywczość podróżnicza została powstrzymana w porę i dokłada się starań, aby ci, którym wypadło żyć w ukryciu, mogli w nim pozostać. Mimo najrozmaitszych nowoczesnych technik badawczych na terytoriach Amazonii wciąż kryje się niesłychanie wiele tajemnic antropologicznych, archeologicznych i biologicznych. Około jednej dziesiątej wszystkich znanych gatunków zamieszkuje te okolice, arcybogate i malownicze – a przecież nie jedyne w Ameryce Południowej, jeśli idzie o niezwykłe miejsca, o których istnieniu warto wiedzieć jak najwięcej. Obszary górskie Ameryki Południowej należą do najciekawszych krajobrazowo i mało uczęszczanych.

Pampasy, inna ogromnie charakterystyczna dla Ameryki Południowej kraina geograficzna to obszar nizinny na pograniczu Argentyny i Brazylii, obejmujący też większość powierzchni Urugwaju – żyzny teren pełen czarnoziemów i madów rzecznych, znakomity dla rozwoju rolnictwa i hodowli. Rzecz jasna szczególnie obszary leśne na dziewiczych terenach wymagają w Ameryce Południowej szczególnej ochrony, bo stanowią ogromną pokusę do eksploatacji prowadzonej chaotycznie i najniższym kosztem. Amerykę Południową charakteryzuje duże zróżnicowanie rasowe, ogromna nierównomierność zaludnienia i wielość używanych tam języków i narzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*