Kapitan Ameryka

Kapitan Ameryka czyli Steve Rogers to bohater iście „amerykański”. Przed wojną skromny student, po jej wybuchu z patriotycznych pobudek i z pełnym przekonaniem zgłasza się do służby wojskowej. Niestety z przyczyn związanych ze stanem zdrowia nie przeszedł kwalifikacji. Ale w Ameryce dla chcącego nic trudnego.

Główne zadanie propagandowe tego komiksu to oczywiście pobudzanie postaw patriotycznych w USA

Główne zadanie propagandowe tego komiksu to oczywiście pobudzanie postaw patriotycznych w USA

Steve Rogers otrzymuje niesamowitą propozycję i bez wahania zostaje uczestnikiem najtajniejszego z tajnych programu „Odrodzenie”. Jego celem jest uzyskanie superżołnierza, gotowego rywalizować z przeciwnikiem na froncie drugiej wojny światowej. Postać Kapitana Ameryka to pierwsza wykreowana w Marvel Comics, amerykańskim wydawnictwie komiksowym, które stworzyło wszystkie niemal najpopularniejsze postacie komiksowe, często wykorzystywane w produkcjach filmowych. Pod egidą Marvel żyją:

  • Hulk,
  • X-man,
  • Spider Man,
  • Punisher
  • i wiele innych „osobistości” tego świata.

Bezpośrednimi twórcami postaci Kapitana byli Joe Simon i Jack Kirby. Główne zadanie propagandowe tego komiksu to oczywiście pobudzanie postaw patriotycznych w USA. Steve Rogers po otrzymaniu specjalnego serum staje się szybszy, mocniejszy i odporniejszy niż ktokolwiek na świecie. Misja dla niego to zmaganie z nazistowską bestią znaną jako Red Skull. W szeregu części komiksu o losach Kapitana Ameryki, zdarzało się głównemu bohaterowi współpracować z wieloma innymi postaciami stworzonymi w Marvel – takimi jak Falcon, Nomad, Bucky. Osobowość Rogersa jest prawdziwie amerykańska – jest synem imigrantów irlandzkich, wcześnie przez nich osieroconym; przed początkiem drugiej wojny światowej zajmował się grafiką, jest zdecydowanie typem humanisty i nieco romantyka. Wcielenie się w postać niemal niezwyciężonego patriotycznego wojownika pozwala mu dotrzeć do wielu niezrealizowanych marzeń. Poza zręcznością i sprytem oraz osobliwą mieszanką boksu i judo stosowaną w bezpośredniej walce, jego główną bronią jest niezniszczalna tarcza z vibranium, niezwykłego metalu, pochodząca z Wakandy, tajemniczego kraju w Afryce, gdzieś na północ od Tanzanii. Wakanda jest autonomicznym pomysłem Marvel Comics, pozwalającym na wprowadzanie w świat wielu zagadkowych wynalazków i przedmiotów. Marvel takich krain miał kilkanaście.

W czasie drugiej wojny światowej komiks z Kapitanem Ameryka był absolutnie najpopularniejszym amerykańskim wydawnictwem o takim charakterze. Po zakończeniu wojny gwiazda Kapitana Ameryka nieco przygasła ale tylko na krótko – w latach pięćdziesiątych przygody tego bohatera powróciły i stały się jeszcze bogatsze niż przedtem. Zaczęła mu też towarzyszyć w bardziej rozbudowanych wątkach jego dziewczyna, Betsy Ross, znana jako superbohaterka Golden Girl. W 25 odcinku komiksu Kapitan Ameryka ginie od kuli snajpera – Steve wprawdzie powraca, ale rolę Kapitana musi przejąć ktoś inny. Oczywiście o Kapitanie powstał niejeden film, a wiele jego przygód można dziś śledzić online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*